08.12.09

Як зробити скрінкаст?

Скрінкаст (screencast) - цифровий відео-та аудіозапис, що робиться безпосередньо з екрану комп'ютера, так само відома як Відеозахоплення екрану. Скрінкасти - чудова підмога для дистанційного або напівформального навчання.
Термін запропонували ввести одночасно Joseph McDonald і Deeje Cooley на зустрічі, влаштованій Джоном Уделлом (Jon Udell), який запросив читачів свого блогу з метою дати визначення  даному явищу. Незважаючи на те, що сталося це в 2004 році, дане програмне забезпечення побачило світ вже в 1993 році в продукті ScreenCam компанії Lotus.

Сьогодні, крім стаціонарних програм (TipCam,Camstudi,Camtasia Studio) скрінкасти можно робити в онлайн режимі з подальшою вставкою коду у свй блог чи сайт, або завантаженням на свій комп'ютер за допомогою таких сервісів як Screenr.com чи Screentoaster.com.

Більше про інструменти для скрінкастингу.

Перед тим як створювати скрінкаст необхідно, по-перше, визначитися з тематикою скрінкасту. Вона, повинна бути цікавою. Також при виборі тематики варто звернути увагу на її сумісність з форматом відео. Наприклад, ідея зняти скрінкасти про те, як написати калькулятор на C + + не дуже вдала - спостерігати за процесом набору коду програми в редакторі не дуже цікаво.

Після вибору теми скрінкасту, необхідно визначитися, що саме буде показано у відео, адже головна перевага скрінкасту полягає у демонстрації конкретних дій. Не варто заглиблюватися в теорію, адже скрінкасти - це не лекція, і дивитися на екран, на якому нічого не відбувається, нікому не цікаво. Також намагайтеся опускати або проганяти у прискореному режимі занадто довгі або очевидні дії - інтерес у глядача може викликати тільки щось нове і невідоме. З іншого боку, важливо не перевантажити користувача інформацією - він нічого не зрозуміє і отримає лише негативні емоції.

Варто окремо згадати про тривалість скрінкасти. Оптимальна тривалість одного ролика - 3 хвилини. Відео більшої довжини, як правило, лякає глядачів, і вони можуть навіть не почати дивитися ваш скрінкаст, побачивши, що він триває 15 хвилин.

Також дуже важливі звуковий та текстовий супровід ролика. Якщо немає можливості зробити запис голосу, краще відразу вибрати таку тему скрінкасту, де все буде зрозуміло без слів.

Сучасні відеоредактори дозволяють створити відмінний скрінкаст і без мікрофона за допомогою красивих графічних вставок, анотацій або субтитрів. Хоча, безперечно, пояснення голосом переважніше. Це сприймається краще, і меншою мірою відволікає від перегляду ролика. Однак озвучування - задача складна і трудомістка. Отже, якщо ви візьметеся за озвучування, підходьте до нього з не меншою відповідальністю, ніж до запису відео. Незалежно від того, чи збираєтеся ви озвучувати свій скрінкаст чи ні, у нього можна вставити музику. Проте тут треба бути обережним - вона не повинна заважати сприйняттю інформації.

Також дуже важливо подбати про те, щоб кінцеве відео було оптимальним - мало гарну якість картинки, і при цьому не надто великий розмір файлу. При завантаженні на відеохостинг необхідно просто надати відео у вихідному форматі - такі сервіси, як youtube або rutube самі стиснуться ваше відео в оптимальний формат. А якщо користуватися онлайновими сервісами, то вже при створенні скрінкасту він робиться відповіної якості.
 
Ось мій перший скрінкаст. Знайдіть помилки :)

Немає коментарів:

Дописати коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...